среда, 10. јун 2026.

Екскурзија ученика 4. разреда

Ученици 4. разреда наше школе били су на једнодневној екскурзији у Београду 8. маја 2026. године.

Бачка Паланка – Београд

Ток екскурзије:

Позориште „Душко Радовић, Храм Светог Саве, Калемегдан, Ботаничка башта „Јевремовац“.

По доласку у Београд, ученици су прошетали поред Цркве Светог Марка која се налази на ободу Ташмајданског парка.Водич их је упознао са историјатом цркве. Позоришна представа „Мала Фрида“ у позоришту „Душко Радовић“ им се посебно допала и оставила највећи утисак на њих.

Након одгледане представе упутили смо се у Храм Светог Саве. Водич је упознао ученике са историјатом, градњом и архитектуром  храма. Ученици су видели импозантне мозаике иконостаса и целивали иконе.

Након успешно реализованих активности ученици су имали ручак у ресторану, недалеко од Калемегдана.

Шетња Калемегданом је омогућила ученицима да уживају у погледу на ушће Саве у Дунав. Водич их је упознао са средњовековном историјом тврђаве.

 Излет је заокружен боравком у прелепој оази природе „Јевремовцу“. Ученици су са стручним водичем упознали богат биљни свет, видели велики историјски стакленик из 19. века, као и јединствени Јапански врт.


Повратак је уследио  у касним послеподневним  часовима. План и програм екскурзије  је у потпуности реализован. Ученици су се упознали са културним, историјским и природним знаменитостима Београда.Сви ученици су се понашали одговорно и дисциплиновано, поштујући правила понашања у јавним установама, парковима и саобраћају.

Известила: Вoјислава Ивић

Екскурзија ученика 2. разреда

       Ученици 2. разреда наше школе били су на једнодневној екскурзији у Бачу, Бођанима и Сомбору 7. маја 2026. године.

Ток екскурзије:

       Прво смо посетили и обишли Тврђаву у Бачу, једна од најзначајнијих средњовековних тврђава у Војводини. Ученици су добили детаљан извештај о историји овог прелепог утврђења од водича тврђаве, а пењали су се и степеницама на највишу кулу. 



    У наставку путовања посетили смо манастир Бођани, један од најстаријих православних манастира на простору Бачке. Ученици су целивали икону Бођанске Мајке Богородице, палили свеће за здравље и умивали се светом водом. Уживали су у прелепом парку који се налази у комплексу манастира. Купили су иконе, бројанице, свеће као дарове за своје најмилије.

        У Сомбору смо прво отишли у етно ресторан где су деца ручала, одморили се и разговарали о утисцима након посете тврђаве и манастира. Након ручка обишли смо Градски музеј где су се ученици упознали са културном и историјском баштином града Сомбора.


        Посетили смо и Галерију Милан Коњевић, са сталном поставком дела. Кустос галерије је на занимљив начин причао о детаљима из живота Милана Коњевића.


 

        Прошетали смо центром града и од туристичког водича сазнали историјске, културне и природне знаменитостима града Сомбора. На крају смо отишли у позориште и погледали дечију представу.


       Екскурзија је протекла у лепом расположењу, безбедно и у складу са планираним
програмом, а у Бачку Паланку вратили смо се пуни утисака, нових сазнања и лепих
успомена.  

Известила: Оливера Сарач 

петак, 5. јун 2026.

На крају другог разреда

   Ученици 2-3 одељења су са својом учитељицом припремили школску приредбу "Покажи шта знаш" како би обележили завршетак школске 2025/26. године и показали шта су научили до сада. 


       Ученици су се са великом радошћу и задовољством представили кроз песме, скечеве, рецитације, народне игре и читањем састава о родитељима и тако обележили завршетак ове школске године.

  

        Приредба је прошла у веселој атмосфери. Ученици су показали да су са много труда, залагања, радости и задовољства припремили ову приредбу. Уз слаткише и сокове захвалили су се родитељима што су својим присуством увеличали завршетак другог разреда. 

Известила: Оливера Сарач 

четвртак, 4. јун 2026.

Завршна приредба- Научили смо у првом разреду

       За родитеље смо спремили приредбу и дружење поводом завршетка школске године.
Програм је био шаролик и занимљив, а у вези са школским градивом. Ученици су сами
бирали како ће се представити родитељима, рецитацијом, глумом, песмом и игром. Уз
помоћ учитељице ученици су свој наступ вежбали у школи и представили се веома лепо.
Родитељи су били веома задовољни и наградили их великим аплаузом.
 


Известила: Учитељица Наталија Ковачевић (1-1)

среда, 3. јун 2026.

ТРИБИНА ЗА РОДИТЕЉЕ УЧЕНИКА ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА

        У организацији Тима за сарадњу са локалном заједницом, а у оквиру реализације програма
сарадње са родитељима, у нашој школи је 03. јуна 2026. године реализована трибина за родитеље
ученика четвртог разреда на тему „Прелазак ученика из разредне у предметну наставу“. Трибину је реализовала педагог школе Оливера Крстић , са циљем да родитеље упозна са променама које
очекују ученике приликом преласка у пети разред и да им пружи смернице за што успешније
прилагођавање новом начину рада.

      

      Током трибине родитељи су информисани о организацији предметне наставе, већем броју
наставника, кабинетској настави, обимнијем градиву и повећаним обавезама које очекују ученике. Посебан акценат стављен је на важност подршке родитеља у развијању радних навика,
самосталности и одговорности код деце.


       У реализацији трибине учествовала је и Нада Ловре, испред Тима за заштиту ученика од насиља, злостављања и занемаривања. Она је родитеље упознала са васпитним мерама, последицама непримереног понашања ученика, као и са поступцима и санкцијама које школа предузима у случајевима кршења правила понашања. Кроз отворен разговор размењена су искуства родитеља и представника школе, а родитељи су имали прилику да поставе питања и добију конкретне савете.

 

       Трибини је присуствовала учитељица Татјана Кнежевић испред Тима за сарадњу са локалном
заједницом, као и учитељице четвртог разреда Војислава Ивић, Леонора Ненадов, Станка Сантрач и Бранка Радановић, које су заједно са педагогом и Надом Ловре активно учествовале у дискусији и давале савете родитељима у вези са припремом ученика за прелазак на виши ниво школовања. Закључено је да су добра сарадња школе и породице, благовремена информисаност и заједничко деловање од великог значаја за успешно прилагођавање ученика новим обавезама и изазовима које доноси предметна настава. Заједнички циљ свих учесника јесте да ученици буду успешни, одговорни и задовољни у свом даљем школовању.

Известиле: школски педагог Оливера Крстић и координатор Тима за сарадњу са локалном заједницом Татјана Кнежевић 

уторак, 2. јун 2026.

Једнодневна екскурзија први разред - Нови Сад, Сремска Каменица и Сремски Карловци

По доласку у Нови Сад смо се прошетали до оближњег парка где су ученици доручковали. Затим смо се упутили ка позоришту за децу “Театрило” где смо погледали представу “Једрењак у кукурузу”. Представа је била занимљива, деца су била задовољна и сарађивала са глумцима. Након представе смо посетили музеј чувеног песника Јована Јовановића Змаја у Сремској Каменици. Кустос музеја нам је испричала занимљиве детаље из живота Чика Јове Змаја, а затим смо погледали и изложбу у кући. Потом смо дошли у Сремске Карловце, прошетали центром, ручали у ресторану “Круна” и упутили се ка Дворској башти где су се деца мало одморила и освежила. На крају смо били на оближњем игралишту где су се деца међусобно дружила, играла и боље упознала.



 



Учитељице првог разреда : Наталија Ковачевић, Марија Јовићевић, Драгана Кецман и Дивна Голић Терек.
 

 Известила: Наталија Ковачевић

Ученици 3. разреда ОШ „Свети Сава“ су 20. маја 2026. реализовали једнодневну
екскурзију. Посетили су северни Банат, тачније Кикинду, као и Руско Село, Торонтал.

 
 На пут је кренуло сва четири одељења, а екскурзија је реализована у сарадњи са
туристичком агенцијом „Ота Дунав“ из Бачке Паланке. Након путовања преко Врбаса,
Бечеја и Новог Бечеја су прво посетили Кикинду. Након кратке шетње градом, обишли
су Народни музеј Кикинде. У њему су видели остатке једног од најбоље очуваних
скелета мамута у Европи. Погледали су и кратак филм о томе.Тамо су обишли и
експонате од млађег каменог доба до краја средњег века, као и из периода бронзаног
доба. Такође, упознали су се и са историјском збирком, писаним документима,
предметима из прошлости, старим новцем и сл. Видели су како се некад живело, било
да је реч о занатству, пољопривреди, домаћој радиности. Уживали су и у уметничкој
збирци војвођанског сликарства. 

        На природњачком одељењу су видели старе гимназијске збирке, хербаријуме, инсектаријуме и сл. У Торонталу су имали грнчарску радионицу за прављење предмета од глине, а направљени предмети од глине су стављени у пећ да се пеку, па је планирано да их ученици накнадно добију. Потом, на другој радионици су фарбали беле мајице у батик техници. 

        Након тога су ученици имали слободно време за боравак у шуми, где су имали разне игре са препрекама.Тамо су уживали у дружењу.

Током целог путовања ученике је туристички водич
упознавао са свим значајним садржајима.Ученици су проширили своја знања из природе и друштва, развијали су свест о очувању културног наслеђа и јачали другарске односе ван школе. Екскурзија је протекла безбедно, у складу са планираним активностима.

 

Известила: Сандра Зеленовић 

Извештај са екскурзије VII разреда (29/30.05. 2026.)

       Бачка Паланка – манастир Манасија – Ресавска пећина – Ниш , преноћиште хотел „Кристал
Ајс“ – Нишка Бања – Смедеревска тврђава – Бачка Паланка.

       Четири одељења седмог разреда наше школе, са укупно 68 ученика, боравила су на
дводневној екскурзији у пратњи одељењских старешина: С. Фодора, М. Гњатић, С. Савић и
Т. Агић.

          Првог дана екскурзије посетили смо манастир Манасију, један од најзначајнијих
споменика српске средњовековне културе и духовности. Након тога обишли смо Ресавску
пећину, познату по својим изузетним пећинским украсима и природним лепотама. Пут
смо наставили ка Нишу, где је организован смештај у хотелу „Кристал Ајс“.

        У вечерњим сатима у хотелу је организована заједничка журка за ученике, која је
протекла у пријатној и веселој атмосфери, уз музику, дружење и забаву.

       Другог дана екскурзије најпре смо обишли центар Ниша, Нишку тврђаву, Ћеле кулу, где
смо се упознали са културно-историјским знаменитостима града. Након тога уследила је
посета Нишкој Бањи, месту са природним богатствима и лековитим својствима.

        Путовање смо затим наставили ка Смедеревској тврђави, једном од највећих и
најзначајнијих средњовековних утврђења у Србији.

 
 
        Екскурзија је протекла у пријатној атмосфери, уз добро расположење, успешно реализован програм и безбедан повратак. Ученици су имали прилику да прошире своја знања, као и да проведу квалитетно време дружећи се.
 
 Подносилац извештаја: Сања Савић

понедељак, 1. јун 2026.

Петаци на путовању кроз историју и природне лепоте Србије

 Ученици петог разреда наше школе су 29. маја 2026. године реализовали једнодневну
екскурзију током које су посетили неке од најзначајнијих историјских и природних
знаменитости Србије. На пут је кренуло сва четири одељења са својим одељењским
старешинама, а екскурзија је реализована у сарадњи са туристичком агенцијом „Зора“ из
Костолца.

 Прва дестинација био је Орашац, место у коме је подигнут Први српски устанак. Ученици
су имали прилику да се упознају са догађајима који су обележили почетак борбе за
ослобођење српског народа и стварање модерне српске државе.
Путовање је настављено до Тополе, где су обишли Карађорђев конак и сазнали бројне
занимљивости о животу вожда Карађорђа Петровића. На Опленцу су посетили Цркву
Светог Ђорђа и маузолеј династије Карађорђевић, дивећи се јединственим мозаицима и
богатој историјској баштини овог краја.

 Посебан утисак на ученике оставила је посета пећини Рисовача код Аранђеловца, једном
од најзначајнијих праисторијских налазишта у Србији. Уз стручно вођење кустоса,
ученици су се упознали са животом праисторијског човека и природним богатствима овог
локалитета.

 Последња станица била је Буковичка бања, позната по својим минералним изворима и
прелепом парку, где су ученици уживали у шетњи, дружењу и одмору након садржајног
дана.

 Током читавог путовања ученике су, поред туристичких водича, на свим локалитетима
дочекивали кустоси који су их упознавали са историјским, културним и природним
знаменитостима. На овај начин ученици су на непосредан и занимљив начин проширили
своја знања из историје, географије и природе и друштва, развијали свест о значају
очувања културног наслеђа и јачали другарске односе ван учионице.

 Екскурзија је протекла у лепом расположењу, безбедно и у складу са планираним
програмом, а петаци су се у Бачку Паланку вратили пуни утисака, нових сазнања и лепих
успомена. 

Подносилац извештаја Александра Продановић