петак, 30. јун 2017.

Витешка част у Сервантесовом делу и око њега

Наставник Предраг Вајагић организовао је у претпоследњој и последњој недељи школске године радионицу “Витешка част у Сервантесовом делу и око њега”. У по два одељења петог и седмог разреда (укупан обухват 94-оро деце) прво су ученици причали и дискутовали о писаним и неписаним правилима, затим је наставник говорио о витештву, љубавним заносима и обичајима “витешког служења дами”, да би, након тога, ученици бивали подељени у групе где су сами писали правила, статут, задужења неког одређеног друштва (Друштво љубитеља књижевности, Друштво љубитеља пешачења, Друштво љубитеља смеха…). Након тога групе су појединачно излазиле и говориле о својим активностима, друштву које заступају, циљевима, организацији, статуту и осталом. Неке групе направиле су пшечат друштва, друге су имале и грб, било је и правих малих пројеката у којима су планирали акције и кативности на сакупљању средстава којима би дали потпору рада друштву за које су били задужени. Радионице су биле симпатичан спој средњовековног и ђачког витештва, донкихотства и акције, јер у сваком друштву увек има довољно ветрењача на које се вреди и мора залетети.