уторак, 30. октобар 2018.

Kомпостирање

Током месеца октобра ученици су упознати са појмом компостирања и договорене су конкретне активности. Компостирање је обављено током новембра у учионици . Учествовали су ученици петог и шестог разреда који су укључени у изборни предмет чувари природе и при томе видно уживали. Процес је започео, а резултати ће се видети касније. Као компостери су нам послужила буренца од 25 литара која нам је мајстор Слоба припремио, избушио рупице за проветравање, а онда смо сви заједно кренули да ређамо слојеве. На дно гранчице и картон за дренажу, па слој земље као активатора биоразградње. На то смо наизменично слагали органски отпад помешан у одговарајућем односу. Компостирање је као кување, имамо основни рецепт који прилагођавамо расположивим ресурсима.

Компостирање је природан процес разлагања биомасе и догађа се свуда око нас. Сви имамо могућност да допринесемо укупном смањењу биомасе на депонијама , али и смањењу емисије штетних гасова који се ослобађају на њима.
Наставница: Мирјана Шијаков