уторак, 17. октобар 2023.

“Транзиција из предшколске установе у основну школу” - Округли сто

Удружење васпитача Војводине  уз подршку Школске управе Нови Сад је организовало Округли сто под називом “Транзиција из предшколске установе у основну школу” који  се одржао  17. 10. 2023. године у просторијама Основне школе “ Здравко Челар “ у Челареву са почетком у 15:00 часова.

Учешће су узели васпитачи и учитељи, стручни сарадници из основних школа са територије општине Бачка Паланка.

Округли сто имао је за циљ повезивање васпитача и учитеља у процесу транзиције деце из вртића  у школу кроз дијалог и узајамну подршку.

Теме у уводном делу су биле:

1. ПРЕДШКОЛСКО- ШКОЛСКА ПЕРСПЕКТИВА просветни саветник, ШУ Нови Сад,Весна Радуловић,

2. КАКО ДЕЦА УЧЕ У ДЕЧЈЕМ ВРТИЋУ, васпитач, директор ПУ “Бамби” Кула Снежана Булатовић.

Презентације су представили:

1. КАКО ДО КЉУЧНИХ КОМПЕТЕНЦИЈА У ВРТИЋУ, ПУ “ Радосно детињство” , Нови Сад васпитач, Маја Бошкић и стручни сарадник,

2. ИЗАЗОВИ НА ЗАЈЕДНИЧКОМ ПУТУ УЧЕЊА Александра Марцикић, васпитач, ПУ“Младост”, Бачка Паланка.

3. НА ЗАЈЕДНИЧКОМ ПУТУ УЧЕЊА.Љиљана Јовановић,учитељица ОШ “Жарко

Зрењанин”, Нови Сад.

После излагања и презентација отворена је дискусија на Округлом столу и закључено је да  у процесу транзиције деце из вртића у школу неопходан дијалог и узајамна подршка између учитеља и васпитача како би остварили осмишљену и планску подршку детету и постигли његово самопоуздање, укљученост, учење  и игру у том процесу транзиције. Циљ је ојачати сарадњу између институција система и иницирати на размени искуства учитеља и васпитача, а тако би олакшали прилагођавање на нову средину.

Подносилац извештаја: Оливера Сарач