петак, 10. мај 2024.

Дан школе 2024. године

Спаљивање моштију Светог Саве, 10. маја као свој дан школе смо прославили ненаставно, али радно. Прегрштом лепих активности у школи и граду (биоскопу) уиспунили смо свој празник. 

Пројектни дан 


Први пут ове године у преподневним часовима организовали смо у пралалелним сесијама у различитим просторима школе. Учесници су имали завршне часове и презентовање резултата савремених метода и модела наставе: пројектне, тематске, интегративне. Од 9 до 11 сати други ученици, родитељи и гости из предшколске установе могли су да присуствују неком од 9 часова:
  1. Одељењске приче, интегративна настава, 2-2. 2-3
  2. Први сусрет с књигом, пројектна настава 1-2
  3. Прва љубав, пројектна настава, 4-2 
  4. CLIL Climate change heroes, пројектна настава, 3-3 и 3-4
  5. Бечки валцер, тематска настава, 6-3, 6-4, 7-3
  6. Мало и велико, мини-пројекат, 7-4
  7. Косовски бој - легенда и историја, тематска настава, 6-2
  8. Глаголска времена кроз музику, интегративна, 7. разред 
  9. Између биологије и географије има неке хемије
Дигиталне постере о сваком од ових часова са подацима о теми, току рада, припреми, резултатима... постављени су на страници сајта наше библиотеке Пројектни дан 2024.

Културни програм

Овогодишњу свечану приредбу поводом Дана школе, када су пре 430 година спаљене мошти Светог Саве на Врачару, прославили смо кроз игроказ о животу у школи одељењских заједница од првог до четвртог разреда који су осмислиле и припремиле учитељице наше школе са својим ученицима. 

Програм су водили ђаци трећаци: Петар и Лука Дукић и Анастасија Валентик. Свечаност је започела химном наше школе коју је отпевао хор под диригентском палицом наставнице Верице Маливук. 


Одали смо и почаст догађају у Основној школи „Владислав Рибникар“. С тугом се сетили настрадалих другара. Зато ћемо још јаче и више неговати заједништво, радост и људскост у нашој школи и на тај начин се борити против очаја и зла.

Понос наше школе су ђаци прваци. Приказали су непосредност, спонтаност и маштовитост кроз песму Јована Јовановића Змаја „Пачја школа“ и пачији плес. Другаци су извели драматитизацију „Седам Готована“ Љубивоја Ршумовића којима су уз плес помагале вредне пчелице.



Другари трећаци су нам показали да је и традиција осећање које нас свакодневно испуњава, даје нам крила и подстиче нас да померамо и рушимо границе. Показали су нам како се данас, а како некада живело, дружило и забављало. Које вредности и традиције носимо од својих предака а ка чему идемо. 

             

        


Четвртаци су се представили кроз драматизацују „Два златна брата“ Добрице Ерић и показали колико љубав, доброта и слога заиста испуњавају нашу школу.


                      

Као и сваке школске године и ове смо имали и успешне рецитаторе: првак Драшко Вук је одрецитовао песму Андре Франичевића „Чудан зец“, четвртаци Матеа Прел песму „У доба моје прабаке“ и Марко Пањак песму „О једном Мирку“ Григора Витеза.

Награде успешним ученицима и менторима


Додељене су и награде најуспешнијим ученицима на такмичењима као и њиховим менторима, учитељицама и наставницима:

  • Грубор Матији из 3-2 одељења и Матеи Прел из 4-1 одељења за освојено 3. и 2. место наокружном такмичењу из математике, као и њиховим учитељицама Марији Јовићевић и Јасмини Васојевић. А на окружном такмичењу из математике ученику Сувара Филипу 5-3 одељења за освојено 2. место.
  • Сувара Филипу из 5-3 одељења за освојено 3. место и Стојановић Вери из 5-2 одељења за освојено 2. место на окружном такмичењу из Српског језика и језичке културе, као и наставници Наташи Марјановић.
  • Софији Недељков из 5-1 одељења и њеној наставници Александри Продановић за освојено 2. место на окружном такмичењу из Српског језика и језичке културе.
  • Зеленовић Вукашину, Ђурић Вукашину, Радош Стефану, Ковач Страхињи и Нинков Огњену из 8-2 одељења, Полић Алекси, Трифуновић Вукашину и Јовановић Стефану из 8-4 одељења као и
  • Вујадиновић Страхињи и Милановић Лазару из 8-1 одељења и наставници Гордани Пушић за освојено 2.место на међуокружном такмичењу из кошарке.
  • Агић Јовану и Михаљевић Лазару из 8-1 одељења, Ђурић Вукашину и Ковач Страхињи из 8-2 одељења, Ђаковић Марку из 8-3 одељења и Чивчић Вук Данилу из 8-4 одељења као инаставнику Стеви Ђиласу за освојено 3.место на окружном такмичењу у малом фудбалу.
  • Брајић Борису из 3-3 одељења и Сувара Филипу из 5-3 одељења за освојено 1. место, Брајић Андреју из 1-4 одељења за освојено 2. место, Кнежевић Николи из 4-4 одељења и Челик Братиславу из 5-3 одељења за освојено 3. место, Јовић Александру из 5-2 одељења, Убавин Николини из 6-3 одељења, Бенић Огњену из 7-2 одељења, Челик Светлани из 7-3 одељења и наставнику Хложан Мартину за окружно и републичко појединачно и екипно такмичење у шаху.
  • Јелени Митровић из 6-4 одељења и Ленки Пилиповић из 6-1 одељења за освојено 3.место на окружом такмичењу из српског језика, Прица Вуку из 6-4 одељења за освојено 1.место на окружном такмичењу из српског језика, Дуњи Рађеновић из 8-3 одељења за освојено 2.место на Књижевној олимпијади и наравно њиховој наставници Ксенији Суђић.
  • Вулић Данилу из 6-1 одељења, Штрбац Вуку из 6-2 одељења и Митровић Јелени из 6-4 одељења за освојено 2.место и ученицима Топић Михаилу из 5-1 одељења и Стојановић Вери из 5-2 одељења за освојено 3. место на окружном такмичењу из биологије као и њиховој наставници Сањи Савић.
  • Милици Мартић и Светлани Челик из 7-3 одељења за похвалу на републичком такмичењу из енглеског језика као и њиховој наставници Зорани Топић.
  • Лари Сушац из 8-3 одељења за освојено 2. место на међуокружном квизу под називом „Шта знаш о здрављу“ и њеној наставници Мирјани Шијаков.
  • Панин Алекси из 8-3 одељења за освојено 3. место на републичком такмичењу из информатике и његоом наставнику Сешић Павлу.
  • Сувара Филип из 5-3 одељења за 3. награду, Јанковић Владану из 2-1 одељења и Брајић Андреју из 1-4 одељења за 2. награду и њиховим менторима наставници Наташи Кнежевић и учитељицама Сантрач Станки и Керавица Станислави за такмичење из математике „Мислиша“.       
На крају програма су наступали петаци. Били су инспирисани природом и бригом о животном окружењу. Осмислили су текст и мелодију песме под називом „Чувари природе“.

Прослава је настављена у просторијама наше школе. Гости и учесници-ученици су могли да
уживају у коктелу и постављеној изложби ликовних радова ученика наше школе. 

Гошће из Шпаније


У току активности поводом Дана школе, посетиле су нас гошће из Шпаније. Наставнице Ноелија Ередиа Варгас и Ана целија мена Кастиљо (Noelia Heredia Vargas, Ana Celia Mena Castillo) су из града Алгекирас (Algeciras), са југа Шпаније, у склопу свог Ерасмус пројекта дошле у стручну посету ССШ Др Радивој Увалић. Оне су са професорицом средње школе, Милевом Јелић, амбасадором Ерасмус+ програма, присуствовале часовима одржаним у оквиру активности Пројектни дан.
Присуствовале су часу који је наставница енглеског језика Милијана Рађеновић припремила са ученицима трећег разреда, ни су првацима представили своје актвиности у оквиру пројекта Climate Change Heroes, затим су посетиле интредисциплинарни час у осмом разреду Између биологије и географије има неке хемије који су припремиле наставнице Мирјана Шијаков, Татјана Агић и Марија Роквић.
Након часова одржана је трибина на тему Интернационализација школа кроз европске пројекте. Представљене су школе и градови учесника, затим су гошће говориле о досадашњим искуствима у европским пројектима и добробитима које су школе од њих имале. Презентовани су пројекти у које су учесници тренутно укључени, а разговор је завршен упоређивањем образовних система у Србији и Шпанији.
У току посете гошће је поздравила и директорица школе, затим су обишле школу и разговарале са ученицима трећег разреда који су им говорили о својим свакодневним активностима и похвалили се речима које умеју да кажу на шпанском језику и на тај начин допринели позитивном утиску које су наставнице из Шпаније понеле из наше школе. 


наставнице из Шпаније у разговору са ученицима и наставницима


Подносилац извештаја: Марија Јовићевић, Милијана Рађеновић

Нема коментара:

Постави коментар