Током октобра 2024. у школи смо спровели истраживање о томе како ученици проводе слободно време. У истраживању су учествовали сви ученици школе, тако што су на часовима информатике и рачунарства или дигиталног света попуњавали упитник, Једино су уместо ученика 1. разреда упитник попуњавали њихови родитељи и ту је одзив био најмањи, свега 40-ак родитеља је попунило уместо свог детета.
Упитник је имао близу 40 питања, углавном избор од понуђених одговора, али еј било и неколико питања отвореног типа или могућност дописивања уколико не постоји одговарајући понуђени одговор. Питања су обухватала све аспекте слободног времена: учење и домаћи задаци, приватни часови, учење страних језика, спортови, музика, културне навике, путовања, забава и опуштање у којима су ученици процењивали учесталост тих активности, понекад и ефекат. У питањима отвореног типа ученици су могли изнети своје предлоге како школа може изаћи у сусрет квалитетнијем коришћењу слободног времена.
Резултате истраживања по различитим филтерима може да анализира школски Тим за самовредновање, а основне резултате средили су ученици из Ученичког парламента: Мина Мрђан, Теодора Милојевић и Милица Мартић.
Неки занимљиви резултати:
- Неку врсту спорта тренира готово 80% ученика. И поред тога, они предлажу да у школи постоји више спортских секција и такмичења.
- Приватне часове је похађало или још увек похађа трећина испитаних ученика, највећи број спорадично, по потреби (да поправи оцену, пред контролни, кад нешто не разуме).
- Око трећине ученика не чита књиге осим обавезне домаће лектире.
- Готово да нема ученика који уз екран не проводи више од сат времена дневно.
Резултате су на Наставничком већу 26. 12. 2024. приказале ученице 7-4 Мина Мрђан, Теодора Милојевић. Свој приказ почеле су тако што су наставницима понудили брзи упитник чији се резултати одмах виде, а састојао се од 3 питања која постоје и код ученика, о томе шта наставници мисле о тим питањима за ученике (колико њих иде на приватне часове, колико читају и сл). Затим су упоредили резултате наставника и ученика, те приказали и резултате осталих питања. Ученице су се наочито потрудиле да категоришу и среде одговоре на отворена питања, па су испред Ученичког парламента изнеле и нацртале своје предлоге како школа може да изађе у сусрет њиховим потребама за одлагањем ствари док су школи. Иако су наставници били позвани да дискутују о резултатима, није било много дискусије, само честитки.
Планирамо да исте резултате прикажемо и Савету родитеља и видимо да ли нам они могу помоћи