четвртак, 26. децембар 2024.

Како проводимо слободно време

 Током октобра 2024. у школи смо спровели истраживање о томе како ученици проводе слободно време. У истраживању су учествовали сви ученици школе, тако што су на часовима информатике и рачунарства или дигиталног света попуњавали упитник, Једино су уместо ученика 1. разреда упитник попуњавали њихови родитељи и ту је одзив био најмањи, свега 40-ак родитеља је попунило уместо свог детета. 

Упитник је имао близу 40 питања, углавном избор од понуђених одговора, али еј било и неколико питања отвореног типа или могућност дописивања уколико не постоји одговарајући понуђени одговор. Питања су обухватала све аспекте слободног времена: учење и домаћи задаци, приватни часови, учење страних језика, спортови, музика, културне навике, путовања, забава и опуштање у којима су ученици процењивали учесталост тих активности, понекад и ефекат. У питањима отвореног типа ученици су могли изнети своје предлоге како школа може изаћи у сусрет квалитетнијем коришћењу слободног времена.
Резултате истраживања по различитим филтерима може да анализира школски Тим за самовредновање, а  основне резултате средили су ученици из Ученичког парламента: Мина Мрђан, Теодора Милојевић и Милица Мартић. 
Неки занимљиви резултати:
  • Неку врсту спорта тренира готово 80% ученика. И поред тога, они предлажу да у школи постоји више спортских секција и такмичења.
  • Приватне часове је похађало или још увек похађа трећина испитаних ученика, највећи број спорадично, по потреби (да поправи оцену, пред контролни, кад нешто не разуме). 
  • Око трећине ученика не чита књиге осим обавезне домаће лектире.
  • Готово да нема ученика који уз екран не проводи више од сат времена дневно.


Резултате су на Наставничком већу 26. 12. 2024. приказале ученице 7-4 Мина Мрђан, Теодора Милојевић. Свој приказ почеле су тако што су наставницима понудили брзи упитник чији се резултати одмах виде, а састојао се од 3 питања која постоје и код ученика, о томе шта наставници мисле о тим питањима за ученике (колико њих иде на приватне часове, колико читају и сл). Затим су упоредили резултате наставника и ученика, те приказали и резултате осталих питања. Ученице су се наочито потрудиле да категоришу и среде одговоре на отворена питања, па су испред Ученичког парламента изнеле и нацртале своје предлоге како школа може да изађе у сусрет њиховим потребама за одлагањем ствари док су школи. Иако су наставници били позвани да дискутују о резултатима, није било много дискусије, само честитки.

Планирамо да исте резултате прикажемо и Савету родитеља и видимо да ли нам они могу помоћи 

 

четвртак, 19. децембар 2024.

Посета изложби слика

         Ученици 4-3 одељења наше школе су 19. 12.2024.год. часове ликовне културе одржали у
галерији Музеја града где је постављена изложба слика Љиљане Недељков „ Знаци, додири,
трајање“. 



         Кустос музеја нас је упознао са историјом ове установе и поставкама које у музеју
постоје. Циљ ове посете је био је да кроз разговор о делима ове сликарке, ученици понове
научено о цртежу, топлим, хладним и изведеним бојама, распореду елемената у композицији,
ликовним техникама и мотивима које су могли уочити на сликама. 



         Заинтересовано су посматрали дела и трагали за елементима који су им задати. Успешно су применили научено и показали одлична знања. Радо су говорили о свом доживљају у вези са појединим сликама које су на њих оставиле најјачи утисак. Оно што их је највише заинтересовало јесте дубина простора и начин на који је сликарка успела да га прикаже. 


       Обишли смо и сталну поставку слика, а посету завршили у легату Леонарда Немета и том приликом проширили знања о самом појму легата, изгледу барокне градске собе и намештаја из тог времена. Ученици су посету оценили као успешна, а овај вид учења веома занимљивим.

Подносилац извештаја: Драгана Менчик

уторак, 17. децембар 2024.

Новогодишње жеље уз песму

         Поводом приближавања новогодишњих празника, у Народној библиотеци „Вељко Петровић“. 17. децембра је организовано дружење са ученицима 1-1. Библиотекарка Борислава је срдачним пријемом, у кући књига, угостила децу. Деца су том приликом упознала песника и кантаутора Горана Јовића. Он им је испричао како настају песме, а затим је своје песме певао, уз звуке гитаре, са америчким музичарем Рајаном Донахјуом. Надахнути песмама и музиком прваци су цртали новогодишње честитке и у њима први пут самостално писали жеље за предстојећу Нову годину.





Учитељица Јасмина Васојевић

четвртак, 12. децембар 2024.

Огледни и угледни часови 2024-25. - лектира

Настављајући школски пројекат Лектира онлајн, ове школске године смо у првом полугодишту приказали три домаће лектире и одржали 1 угледни и два огледна часа:

  1. У 3. разреду на сајту је приказана лектира Гримове бајке. Учитељица Бранка Радовановић је у 3-3 одељењу 22. 11. 2024. одржала угледни час систематизације знања о прочитаним бајкама. Ученици су прво кроз игрице показали у Ворд-валу показали шта препознају и чега се сећају из прочитаних бајки. Затим су разврстани у групе по способностима, у којима су на наставним листићима уочавали заједничке елементе у више бајки, препознавали ток радње, јунаке, нестварне елементе у бајкама, а неке групе су се бавиле и идејама бајки. Питања у оквиру сваке групе била су на више нивоа тежине. 
  2. У 4. разреду приказане су песме о природи Милована Миће Данојлића. Први час обраде песама одржала је библиотекарка Славица Јурић у одељењу 4-1 учитељице Наталије Ковачевић као огледни час на коме је примењена диференцирана настава, са елементима персонализоване. Диференцијација је спроведена на нивоу садржаја тако што је сваки ученика добио одговарајућу песму и на њој на програмираном материјали препознавао песничке слике, мотиве и особине песничког језика (неправо значење је посматрано као проблем)
  3. У 2. разреду приказане су Песме Љубивоја Ршумовића. У одељењу 2-2 учитељица Добрила Борковић одржала је 11. 12. 20204. огледни час на коме су ученици укратко приказали шта су радили на претходна два часа обраде лектире, а на овом су се бавили граматиком и стилистиком на одабраним песмама по групама: преметали ред речи, проналазили глаголе и именице, стављали их у множину, играли се римом и бавили значењима и заменом речи уочавајући ритмичност и особеност песничког језика. Питања у групама су такође била на различитим нивоима тежине. 


Сви часови су вредновани од стране ученика, присутних наставника, сарадника и директора, као и самовредновање наставника који је час реализовао. 
Новина ове године у пројекту Лектира онлајн је била и покушај вертикалног повезивања са осталим школама, где смо уприличили представљање пројекта колегама из других школа у општини. Такође, покушали смо огледно да користимо платформу Ас-школа за вредновање и самовредновање часова. 

петак, 6. децембар 2024.

Безбедност деце у саобраћају

       Министарство унутрашњих послова, у оквиру програма  "Основи безбедности деце", организовало је радионицу. Полицијска службеница  реализовала  је радионицу на тему "Безбедност деце у саобраћају" за ученике 1. и 2. разреда 6. децембра 2024. 


       Ученици су били веома заинтересовани за ову тему и у интеракцији са полицијском службеницом показали да много тога већ знају. Посебно их је занимало која су правила учесника у саобраћају док возе бицикл.


       Овом радионицом истакнута је  важност поштовања правила безбедног понашања у сао- браћају. Ученици су, на веома занимљив начин, могли да сазнају шта је посао полицајца, шта треба да ураде и како да се понашају у случају непоштовања саобраћајних правила и прописа. Сазнали су и како они треба да се понашају да би били безбедни у саобраћају, било да се возе у аутомобилу или да су и сами учесници као пешаци или бициклисти, или да прелазе улицу на пешачком прелазу или без обележеног пешачког прелаза. Презентација је реализована уз занимљиве илустрације деце у саобраћају које су презентоване преко видео бима.  Ученици су показали велико интересовање и активно су учествовали. 

Подносилац извештаја:Оливера Сарач

Координатор Тима за сарадњу са локалном заједницом, Татјана Кнежевић

уторак, 3. децембар 2024.

Микулаш и Луција међу ученицима из боравка

У уторак, 3.12.2024. ученици који похађају наставу словачког језика били су гости ученицима продуженог боравка. Драмски си представили традиционалне народне обичаје о Микулашу, заштитнику деце, и вили Луцији, који се упражњавају уочи Божића. Рецитовали су песмице, певали и глумили. У словачкој традицији Микулаш одговара Светом Николи у српској традицији.

Морају бити добри да би добили поклоне
Микулаш или Свети Никола слави се 6. децембра (код Срба 19. децембра) као заштитник деце, морнара и сиромашних. У многим земљама, посебно у Централној и Источној Европи, деца остављају своје ципеле или чарапе испред врата у нади да ће их Микулаш напунити слаткишима и поклонима. Вила Луција је део словенске митологије и веровања. Она је често повезана са зимским солстицијем и празником Свете Луције, који се слави 13. децембра. У неким традицијама, вила Луција је заштитница светлости и доноси светлост у најмрачније дане године. У другим веровањима, она може бити и фигура која кажњава оне који не поштују обичаје и правила.


Јасно је онда зашто су ученици који су биле у улози Микулаша и Луције поделили свима слаткише - били су добри, учили су и радили домаћи, уважавали се међусобно. Атмосфера је била пријатна и празнична. Сви су научили да ако су били добри, толерантни и пажљиви, могу очекивати да буду награђени. У супротном остајеш сам и без награде.

Ученици глумци и ученици из боравка са својим наставницама


Известила наст. словачког језика Марија Кукучка Супекова

четвртак, 21. новембар 2024.

"Јазавац пред судом" у СНП

У понедељак, 19.11.2024, ученици седмих и осмих разреда наше школе, у пратњи својих одељењских старешина и предметних наставника, посетили су Српско народно позориште у Новом Саду где су гледали представу „Јазавац пред судом“. Представа је гостовање Беоарта, рађена по Кочићевој приповеци, у којој играју Милован Филиповић, Бранислав Јерковић и Марко Савковић.
Ученици и наставници су кренули из Бачке Паланке у 15.30, па су до почетка представе имали  довољно времена да прошетају градом. Обишли су улице у центру града, а неки од њих су искористили прилику да уђу и у књижаре које се тамо налазе, те обогате своје кућне библиотеке. Након представе у Бачку Паланку су се вратили око 21.30.

Седмаци испред позоришта

На самој представи се показало лепо васпитање наших ученика, који су у тишини, пажљиво и знатижељно гледали представу, након које су глумце наградили громким аплаузом. 


Свих 165 ученика и наставника се лепо провело и сви се слажу у томе да им се представа свидела. 

Једна ученица изнела је свој утисак:
"Представa је била јако занимљива. Глумци су нас све насмејали, али ово није само забавна комедија, него смо много научили. Глумци су на забаван начин дочарали и описали какав је био однос државе према људима у прошлости. Јазавац је представљао Аустроугарску, а Давид Штрбац представља потлачени народ. Тако је та представа била и час историје." (М. Иванковић)

известила Зорана Топић, наст. енглеског језика

петак, 8. новембар 2024.

Ученици мењају наставнике 2024.

 

Акција поводом Дана просветних радника одржана је 8. новембра. Акцији се прикључило 17 радника наше школе са 51 учеником. У активностима је учествовало 21 ученик у разредној настави. Мењали су своје учитељице. У договору са учитељицама, одабрали су наставне јединице, направили припреме које су донели на увид учитељу пре одржавања часа. Уз сугестије су додали шта је требало. Одржали су часове, а њихова запажања су искрена и интересантна.



       Старији ученици, у акцији је учествовало 30 ученика, су изјавили да им се највише свидело и пријало што су имали прилику да предају, да пренесу знања, начин рада и сарадња са вршњацима док су им објашњавали. Свидело им се и да стоје пред одељењем и предају и да су добили прилику да буду наставници и да науче нешто ново.. Након одржаног часа причали су о томе да ће мењати и наредне године јер је забавно и по одговорима се може заиста закључити да су уживали и предлагали су да се то чешће ради. Евидентно је да су старији ученици који су мењали своје учитељице, јасније сагледавали тешкоће, а нарочито недостатке у свом раду.



Неки од коментара ученика на питање шта им је представљао највећи проблем у акцији су следећи:
  • Проблем ми је био мој глас јер нисам била довољно гласна у улози наставника.
  • То што деца немају потребан прибор за рад.
  • Ђаци нису били најозбиљнији у току часа.
  • Да одржим пажњу ученицима.
  • Ученици стално постављају питања на која сам  већ одговорила.
  • Највећи проблем што су неки ученици неозбиљни и причали током часа.
  • Највећи проблем јер су били немирни - шушкали су, причали и лупкали.
  • Константна прича ученика.
  • Галама.
  • Нисам имала проблема током држања часа (20 ученика).
  • Дечаци се глупирају док радимо вежбе.
  • Немирна деца, лупкање, шушкање.
  • Бојао сам се да моји другови неће моћи да прочитају мој рукопис.
  • Уводни део часа.
  • Табла која је глатка и тешко се пише.
  • Маркер који је престао да ради и ученици који су причали.
  • Непоштовање наставника.
       На питање која особина је неопходна да би био добар наставник: разумевање ученика, поштовање правила, стрпљење и воља, бити строг, сигурност у оно што причамо и говоримо, пажња, памет, смиреност, сналажљивост и љубазност, посвећеност, мудрост, вођство, брига, духовитост, дисциплина и гласност, ауторитет, занимљивост, самопоуздање, одговорност, да имаш углед, поштовање. На основу њихових одговора можемо закључити да су ученици који су нас мењали схватили које особине су непходне да би био добар наставник.



       Порука за све ученике који ће мењати наставнике следећих година, пошто ова акција траје у нашој школи већ десет и мало више година:
  • Требате имати стрпљења и гласа и не морате се бојати јер ученици ово гледају као обичан час.
  • Требате бити стрпљиви и забавити се.
  • Радите и учите оно што вас испуњује. Немојте се превише оптерећивати.
  • Јако лепо искуство.
  • Имајте разумевања за децу у одређеној мери.
  • Срећно, можеш ти то и немој да бринеш, није било тешко.
  • Више часова одржати је исцрпљујуће, а један је забавно.
  • Будите озбиљни јер ће само тако остала деца да вас поштују.
  • Буди стрпљив и опуштен.
  • Покушај да уживаш на часу.
  • Треба бити духовит и све лепо објаснити.
  • Буди занимљив и имај самопоуздања.
  • Опустите се и уживајте у томе.
  • Припремите се за час и научите градиво.
  • Опрезност у избору кога ћете мењати.
  • Пробајте у мењању јер је занимљиво искуство.
  • Припремите се за час и научите лекцију.
  • Будите сигурни у себе и не дозволите треми да вас савлада.
  • Није лако предавати лекције ученицима.
  • Добро се припремите за час.
  • Пронађите баланс између строгоће и попуштања.
  • Морате имати стрпљења и поштовања према ученицима.


        На основу свих одговора у упитнику ученика који су нас мењали у вези са акцијом "Ученици мењају наставника" можемо закључити да је акција је успела и циљ је остварен:
  • успостављен је бољи однос, веће разумевање и поштовање на релацији наставник - ученик,
  • уочене су потешкоће и одговорности када заменимо улоге,
  • развијена је свест ученика о значају међусобног поштовања и толеранције.
Подносилац извештаја: Оливера Сарач

среда, 30. октобар 2024.

2024-25_Кошарка дечаци_Гордана Пушић

Општинско такмичење у кошарци одржано је у среду, 30.10.2024. у спортској хали "Тиквара" у Бачкој Паланци. Учествовало је 7 мушких екипа, а наша школа је освојила 3. место и пласирали се на даља такмичења. Екипе које су учествовале су:

1. ОШ "Вук Караџић" Бачка Паланка

2. ОШ  "Свети Сава" Бачка Паланка

3. ОШ  "Десанка Максимовић" Бачка Паланка

4. ОШ "Милета Протић" Товаришево

5. ОШ "Здравко Челар" Челарево

6. ОШ "Браћа Новаков" Силбаш

7. ОШ "Алекса Шантић" Гајдобра

Ученици који су учествовали на такмичењу су:

1. Борис Вујовић 8-4        



2. Илија Дукић 8-4

3. Никола Јакшић 6-4

4. Лука Милошев 8-2

5. Стефан Шкорић 8-3

6. Василије Кутањац 8-4

7. Лука Вујичић 8-3

8. Лука Чивчић 7-2

Подносилац извештаја: Гордана Пушић

петак, 25. октобар 2024.

Посета Дому за стара лица у Бачкој Паланци

       Ученици четвртог разреда, чланови ликовне секције, посетили су 25. 10. 2024. Геронтолошки центар у Бачкој Паланци. Поводом дугогодишње манифестације „ Сунчана јесен живота“ у част старих лица, уприличили смо ову посету, дружили се и стварали са старима.
       Домаћини су нас лепо дочекали, почастили , упознали са децом ометеном у развоју која су тренутно смештен у дому где проводе један део данаа, тако да смо радост стварања поделили и дружећи се и са њима. Са Биљаном П. која је у дому задужена за уметничке радионице договорила сам се о детаљима рада. Ученици који су чланови ликовне секције подељени су у групе, тако да су две групе осликавале платно бојама за текстил, а мотив је био зрео грозд као
симбол јесени. За то време друге две групе ученика су цртале са другарима које су упознали и поклањали су цртеже једни другима. Када је прва група завршила сликање на платну, заменили су улоге. Ученици су били видно заинтересовани за рад и технику која је њима непозната. Подршку и помоћ су добили од бака које се у дому баве сликањем. Успешно су завршили радове, а од Биљане добили упутства да платно потопе у раствор сирћета и воде како би слика који су направили остала трајно на платну. Радове су понели кући.

       Дружење и рад протекли су у веселој и радној атмосфери.
 
Подносилац извештаја: Драгана Менчик

среда, 23. октобар 2024.

2024-25_Баскет 3x3

       Општинско такмичење у баскету 3x3 одржано је у среду, 23.10.2024. у спортској хали  "Тиквара" у Бачкој Паланци. Учествовало је 7 мушких екипа, а наша школа је освојила 3. место.



 Екипе које су учествовале су:

1. ОШ "Вук Караџић" Бачка Паланка

2. ОШ  "Свети Сава" Бачка Паланка

3. ОШ  "Десанка Максимовић" Бачка Паланка

4. ОШ "Милета Протић" Товаришево

5. ОШ "Здравко Челар" Челарево

6. ОШ "Бранко Ћопић" Младеново

7. ОШ "Алекса Шантић" Гајдобра


Ученици који су били део такмичарског тима баскет 3x3 су:

1. Борис Вујовић 8-4                   

2. Лука Милошев 8-2

3. Стефан Шкорић 8-3

4. Никола Јакшић 6-4               





Наставник физичког и здравственог васпитања

Гордана Пушић

недеља, 20. октобар 2024.

Заједно и безбедно кроз детињство

       У оквиру пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство“, који је организовао МУП, у

сарадњи са Министарством просвете , за ученике првог и другог разреда наше школе

реализована је радионица “ Безбедност деце у ванредним ситуацијама“. Радионицу су

реализовали ватрогасци из ватрогасне јединице нашег града 20. септембра.


       Овом радионицом ватрогасци су желели да истакну важност поштовања правила безбедног

понашања у школи, код куће. Ученици су, на веома занимљив начин, могли да сазнају шта је

посао ватрогасца, шта треба да ураде и како да се понашају у случају пожара, поплаве,

земљотреса.

        Сазнали су и чиме не треба да се играју, да не би изазвали пожар, шта треба да

ураде ако им се запали одећа, како да поступе ако до пожара дође. Активно су учествовали су

у разговору, одговарали, постављали питања и са радионице отишли са много нових

информација и знања.

.Координатор Тима за сарадњу са локалном заједницом

Татјана Кнежевић

недеља, 13. октобар 2024.

Дечија недеља 2024. године

Ове године Дечија недеља је трајала од 7. до 13.октобра 2024. године. Мото овогодишње Дечије недеље је „Ја сам дете имам план: Толеранција и љубав за сваки дан“.


Активности 


Пoнедељак 7.10.2024   

Бранково коло






 Отварање Дечије недеље је повезано са обележавањем 200 година од рођења Бранка
Радичевића. Том приликом, између две смене, ученици наше школе су играли Бранково коло у школском дворишту.
      







Осим играња Бранковог кола, ученици су упознати  са Конвенцијом о правима детета  читањем, разговором о дечијим правима, цртањем на тему дечијих права и израдом одељењских паноа.





       

Као и претходних година почела је и  хуманитарна акција Деца – деци (прикупљањем средстава за личну хигијену и школског прибора за ученике наше школе) која траје током дечије недеље.

Уторак 8. 10. 2024.

Ученици другог разреда су у уторак у просторијама ЦТКУ ,,Коста Абрашевић“ учили да играју Бранково коло под вођством кореографа Љ. Жихлавски.


На тему ,,Ја сам дете имам план: Толеранција и љубав за сваки дан“ су 8. октобра цртани радови којима су украшене учионице.

Среда 9. 10. 2024.

Ученици трећег и четвртог разреда су у среду у просторијама ЦТКУ ,,Коста Абрашевић“ учили да играју Бранково коло под вођством кореографа Љ. Жихлавски.


Чланови ученичког парламента и вршњачког тима  су имали састанак са представницима Центра за социјални рад на тему „ Мостови сарадње међу генерацијама“

Четвртак 10. 10. 2024.

У четвртак ученици су са пуно маште кредама у боји осликавали школско двориште на тему овогодишњег мотоа Дечије недеље.





Петак 11. 10. 2024.

Последњег дана у недељи је за ђаке прваке изведена приредба поводом пријема деце у Дечији савез. Приредбу су припремили ученици 4. разреда са својим учитељицама.
Првацима су по завршетку програма подељене добродошлице.




 У току недеље ученици свих разреда су на часовима физичког васпитања учили да играју старе традиционалне игре. 

Посета првака једној од предшколских установа реализована je након Дечије недеље. 14. октобрa ученици 1-3 су са учитељицом Оливером Сарач посетили ПУ ,,Младост“, вртић ,,Маслачак“. Тамо је организовано дружење првака и предшколаца.У реализацији ове активности су нам помогле васпитачице предшколских група. 



18. октобра ученици 1-1 и 1-2 су са учитељицама Јасмином Васојевић и Светланом Чулић  посетили ПУ ,,Младост“, вртић ,,Пчелица“.




Подносилац извештаја: Татјана Кнежевић и Оливера Сарач.

субота, 12. октобар 2024.

Деца деци 2024.

Током Дечије недеље ученици наше школе вредно су сакупљали различита средства за личну хигијену и школски прибор чинећи тако да Дечија недеља има и хуманитарни карактер.

И помоћ и поклон


Деца су била веома посвећена и радо су се одазвала овој нашој већ традиционалној активности.
Направљена су 32 пакета са хигијенским средствима, 2 пакета за бебе и 9 пакета школског прибора. Пакети су предати породицама ученика школе којима је таква помоћ добро дошла. 
Сигурно смо да ће другарима који добију пакетиће срца обрадовати поруке, које су за њих направили другари из разредне наставе, и поставили у сваки пакетић. 
Пакетиће су са радошћу направиле ученице 5-2 одељења уз помоћ наставница Марије Роквић и Мирјане Шијаков.

Наш мали центар хуманитараца



Подносилац извештаја, Мирјана Шијаков