четвртак, 26. децембар 2024.

Како проводимо слободно време

 Током октобра 2024. у школи смо спровели истраживање о томе како ученици проводе слободно време. У истраживању су учествовали сви ученици школе, тако што су на часовима информатике и рачунарства или дигиталног света попуњавали упитник, Једино су уместо ученика 1. разреда упитник попуњавали њихови родитељи и ту је одзив био најмањи, свега 40-ак родитеља је попунило уместо свог детета. 

Упитник је имао близу 40 питања, углавном избор од понуђених одговора, али еј било и неколико питања отвореног типа или могућност дописивања уколико не постоји одговарајући понуђени одговор. Питања су обухватала све аспекте слободног времена: учење и домаћи задаци, приватни часови, учење страних језика, спортови, музика, културне навике, путовања, забава и опуштање у којима су ученици процењивали учесталост тих активности, понекад и ефекат. У питањима отвореног типа ученици су могли изнети своје предлоге како школа може изаћи у сусрет квалитетнијем коришћењу слободног времена.
Резултате истраживања по различитим филтерима може да анализира школски Тим за самовредновање, а  основне резултате средили су ученици из Ученичког парламента: Мина Мрђан, Теодора Милојевић и Милица Мартић. 
Неки занимљиви резултати:
  • Неку врсту спорта тренира готово 80% ученика. И поред тога, они предлажу да у школи постоји више спортских секција и такмичења.
  • Приватне часове је похађало или још увек похађа трећина испитаних ученика, највећи број спорадично, по потреби (да поправи оцену, пред контролни, кад нешто не разуме). 
  • Око трећине ученика не чита књиге осим обавезне домаће лектире.
  • Готово да нема ученика који уз екран не проводи више од сат времена дневно.


Резултате су на Наставничком већу 26. 12. 2024. приказале ученице 7-4 Мина Мрђан, Теодора Милојевић. Свој приказ почеле су тако што су наставницима понудили брзи упитник чији се резултати одмах виде, а састојао се од 3 питања која постоје и код ученика, о томе шта наставници мисле о тим питањима за ученике (колико њих иде на приватне часове, колико читају и сл). Затим су упоредили резултате наставника и ученика, те приказали и резултате осталих питања. Ученице су се наочито потрудиле да категоришу и среде одговоре на отворена питања, па су испред Ученичког парламента изнеле и нацртале своје предлоге како школа може да изађе у сусрет њиховим потребама за одлагањем ствари док су школи. Иако су наставници били позвани да дискутују о резултатима, није било много дискусије, само честитки.

Планирамо да исте резултате прикажемо и Савету родитеља и видимо да ли нам они могу помоћи 

 

четвртак, 19. децембар 2024.

Посета изложби слика

         Ученици 4-3 одељења наше школе су 19. 12.2024.год. часове ликовне културе одржали у
галерији Музеја града где је постављена изложба слика Љиљане Недељков „ Знаци, додири,
трајање“. 



         Кустос музеја нас је упознао са историјом ове установе и поставкама које у музеју
постоје. Циљ ове посете је био је да кроз разговор о делима ове сликарке, ученици понове
научено о цртежу, топлим, хладним и изведеним бојама, распореду елемената у композицији,
ликовним техникама и мотивима које су могли уочити на сликама. 



         Заинтересовано су посматрали дела и трагали за елементима који су им задати. Успешно су применили научено и показали одлична знања. Радо су говорили о свом доживљају у вези са појединим сликама које су на њих оставиле најјачи утисак. Оно што их је највише заинтересовало јесте дубина простора и начин на који је сликарка успела да га прикаже. 


       Обишли смо и сталну поставку слика, а посету завршили у легату Леонарда Немета и том приликом проширили знања о самом појму легата, изгледу барокне градске собе и намештаја из тог времена. Ученици су посету оценили као успешна, а овај вид учења веома занимљивим.

Подносилац извештаја: Драгана Менчик

уторак, 17. децембар 2024.

Новогодишње жеље уз песму

         Поводом приближавања новогодишњих празника, у Народној библиотеци „Вељко Петровић“. 17. децембра је организовано дружење са ученицима 1-1. Библиотекарка Борислава је срдачним пријемом, у кући књига, угостила децу. Деца су том приликом упознала песника и кантаутора Горана Јовића. Он им је испричао како настају песме, а затим је своје песме певао, уз звуке гитаре, са америчким музичарем Рајаном Донахјуом. Надахнути песмама и музиком прваци су цртали новогодишње честитке и у њима први пут самостално писали жеље за предстојећу Нову годину.





Учитељица Јасмина Васојевић

четвртак, 12. децембар 2024.

Огледни и угледни часови 2024-25. - лектира

Настављајући школски пројекат Лектира онлајн, ове школске године смо у првом полугодишту приказали три домаће лектире и одржали 1 угледни и два огледна часа:

  1. У 3. разреду на сајту је приказана лектира Гримове бајке. Учитељица Бранка Радовановић је у 3-3 одељењу 22. 11. 2024. одржала угледни час систематизације знања о прочитаним бајкама. Ученици су прво кроз игрице показали у Ворд-валу показали шта препознају и чега се сећају из прочитаних бајки. Затим су разврстани у групе по способностима, у којима су на наставним листићима уочавали заједничке елементе у више бајки, препознавали ток радње, јунаке, нестварне елементе у бајкама, а неке групе су се бавиле и идејама бајки. Питања у оквиру сваке групе била су на више нивоа тежине. 
  2. У 4. разреду приказане су песме о природи Милована Миће Данојлића. Први час обраде песама одржала је библиотекарка Славица Јурић у одељењу 4-1 учитељице Наталије Ковачевић као огледни час на коме је примењена диференцирана настава, са елементима персонализоване. Диференцијација је спроведена на нивоу садржаја тако што је сваки ученика добио одговарајућу песму и на њој на програмираном материјали препознавао песничке слике, мотиве и особине песничког језика (неправо значење је посматрано као проблем)
  3. У 2. разреду приказане су Песме Љубивоја Ршумовића. У одељењу 2-2 учитељица Добрила Борковић одржала је 11. 12. 20204. огледни час на коме су ученици укратко приказали шта су радили на претходна два часа обраде лектире, а на овом су се бавили граматиком и стилистиком на одабраним песмама по групама: преметали ред речи, проналазили глаголе и именице, стављали их у множину, играли се римом и бавили значењима и заменом речи уочавајући ритмичност и особеност песничког језика. Питања у групама су такође била на различитим нивоима тежине. 


Сви часови су вредновани од стране ученика, присутних наставника, сарадника и директора, као и самовредновање наставника који је час реализовао. 
Новина ове године у пројекту Лектира онлајн је била и покушај вертикалног повезивања са осталим школама, где смо уприличили представљање пројекта колегама из других школа у општини. Такође, покушали смо огледно да користимо платформу Ас-школа за вредновање и самовредновање часова. 

петак, 6. децембар 2024.

Безбедност деце у саобраћају

       Министарство унутрашњих послова, у оквиру програма  "Основи безбедности деце", организовало је радионицу. Полицијска службеница  реализовала  је радионицу на тему "Безбедност деце у саобраћају" за ученике 1. и 2. разреда 6. децембра 2024. 


       Ученици су били веома заинтересовани за ову тему и у интеракцији са полицијском службеницом показали да много тога већ знају. Посебно их је занимало која су правила учесника у саобраћају док возе бицикл.


       Овом радионицом истакнута је  важност поштовања правила безбедног понашања у сао- браћају. Ученици су, на веома занимљив начин, могли да сазнају шта је посао полицајца, шта треба да ураде и како да се понашају у случају непоштовања саобраћајних правила и прописа. Сазнали су и како они треба да се понашају да би били безбедни у саобраћају, било да се возе у аутомобилу или да су и сами учесници као пешаци или бициклисти, или да прелазе улицу на пешачком прелазу или без обележеног пешачког прелаза. Презентација је реализована уз занимљиве илустрације деце у саобраћају које су презентоване преко видео бима.  Ученици су показали велико интересовање и активно су учествовали. 

Подносилац извештаја:Оливера Сарач

Координатор Тима за сарадњу са локалном заједницом, Татјана Кнежевић

уторак, 3. децембар 2024.

Микулаш и Луција међу ученицима из боравка

У уторак, 3.12.2024. ученици који похађају наставу словачког језика били су гости ученицима продуженог боравка. Драмски си представили традиционалне народне обичаје о Микулашу, заштитнику деце, и вили Луцији, који се упражњавају уочи Божића. Рецитовали су песмице, певали и глумили. У словачкој традицији Микулаш одговара Светом Николи у српској традицији.

Морају бити добри да би добили поклоне
Микулаш или Свети Никола слави се 6. децембра (код Срба 19. децембра) као заштитник деце, морнара и сиромашних. У многим земљама, посебно у Централној и Источној Европи, деца остављају своје ципеле или чарапе испред врата у нади да ће их Микулаш напунити слаткишима и поклонима. Вила Луција је део словенске митологије и веровања. Она је често повезана са зимским солстицијем и празником Свете Луције, који се слави 13. децембра. У неким традицијама, вила Луција је заштитница светлости и доноси светлост у најмрачније дане године. У другим веровањима, она може бити и фигура која кажњава оне који не поштују обичаје и правила.


Јасно је онда зашто су ученици који су биле у улози Микулаша и Луције поделили свима слаткише - били су добри, учили су и радили домаћи, уважавали се међусобно. Атмосфера је била пријатна и празнична. Сви су научили да ако су били добри, толерантни и пажљиви, могу очекивати да буду награђени. У супротном остајеш сам и без награде.

Ученици глумци и ученици из боравка са својим наставницама


Известила наст. словачког језика Марија Кукучка Супекова