понедељак, 17. новембар 2014.

Штрајк просветних радника

У законским оквирима

.
Запослени школе су чланови Уније синдиката просветних радника већ годинама. У школи се углавном поштују све одлуке овог синдиката који има јаку општинску подружницу.
Након једнодневне потпуне обуставе рада, наша школа је по одлуци Синдиката ступила и законски штрајк који ће трајати до испуњења услова Синидката. Сви су запослени у штрајку, а једном наставнику разредне наставе омогућен је рад од 45 минута. С друге стране, штрајку су се придружиле и колеге који нису чланови синдиката.
Штрајк у законским оквирима подразумева смањење трајања часова на 30 минута и смањење осталих облика ОВ рада, обустављање рада осталих активности (рад у већима, активима и тимовима).
Захтеви који су четири репрезентативна синдиката упутила Министарству просвете и технолошког развоја су:

1. изузимање просвете од смањења плате;
  2. доношење Закона о платним разредима који ће обухватити читав јавни сектор;
  3. потписивање Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика и прихватање предлога Радне групе за израду измена и допуна Закона о основама система образовања и васпитања (посебно чланова 130 и 131. који се односе на пријем у радни однос).