уторак, 8. новембар 2022.

Ученици мењају наставнике 2022.

Акција поводом Дана просветних радника

Акција поводом Дана просветних радника одржана је 8. новембра. У активностима је учествовало 25 ученика у разредној настави. Мењали су своје учитељице. У договору са учитељицама, одабрали су наставне јединице, направили припреме које су донели на увид учитељу пре одржавања часа. Уз сугестије су додали шта је требало. Одржали
су часове, а њихова запажања су искрена и интересантна.

Неколицина старијих ученика је изјавила да су се прикључили акцији из радозналости. Након одржаног часа причали су о томе шта ће мењати наредне године када буду предавали, што указује на позитиван исход ове активности. Евидентно је да су старији ученици који су мењали своје учитељице, јасније сагледавали тешкоће, а нарочито недостатке у свом раду.

Неки од коментара ученика су следећи:
  • Сматрам да сам била неорганизована и нервозна , пре свега због одсуства друга који је требао да одржи час са мном.
  • Осећале смо се добро и биле смо смирене, мада смо мислиле да нећемо стићи даурадимо све што смо испланирале.
  • Биле смо забринуте јер смо приметиле да нисмо успеле довољно да заинтересујемо децу.
  • Приметио сам да је свима било забавно и чудно. Био сам оптерећен да ли ће све бити тачно или не.
  • Осећала сам се неорганизовано. Била сам срећна, али и помало нервозна.
  • Било је одлично, успели смо да научимо децу, али нисмо стигли све што смо планирали.
  • Бринуо сам како ћу одговорити на питања која ми деца постављају, и како да исправим ученика који погреши.
  • Био сам тужан јер се јављало мало деце.
  • Деца су била спора.
  • Мислим да су деца била збуњена и да нисам успела да пренесем знање као учитељица.

Ученици разредне наставе који су мењали учитеље уживали су у раду и углавном им је све
било лепо. На питање шта им је пријало у раду одговарали су:
  • Деца су пажљива, мирна.
  • Сви су урадили све што сам испланирала.
  • Најлепше ми је било што су деца применила знање у задацима које су радили.
  • Осећала сам се јако чудно зато што сам као учитељица умиривала децу, а вероучитељ је седео на мом месту.
  • Осећала сам се лепо. Размишљала сам о томе да постанем учитељица кад порастем.
  • Осећала сам се у центру пажње. Приметила сам да су се моји другари заинтересовали. Размишљала сам о теми часа.
  • Осећала сам се савршено као права библиотекарка, у библиотеци је тихо и мирно.

• Осећала сам се лепо и занимљиво ми било радити на рачунару у библиотеци.
Већина ученика је констатовала да није лако предавати, нити бити наставник. Њихови одговори
су:
  • Највећи проблем ми је представљала другарица која ме је засмејавала.
  • Сад схватам зашто наставници понекад вичу, уписују и строги су.
  • Схватам колико је овај посао тежак и захтеван. Захтева стрпљење. Тешко је бити
  • наставник.
  • Мислио сам да је лако бити наставник, испредајеш и готово. Више не мислим тако.
  • Сумњам да ће се нешто између наставника и ученика променити. Свако од нас има своје потребе и неко појединци не могу разумети наставника.
  • Бити библиотекар је савршено.

Коментари учитеља који су присуствовали часовима и помагали када је било потребно:

• Већина ученика се одлично припремила за час и градиво су успели да обраде, запишу шта је потребно, ураде задатке и направе фигуру на часу ликовног. Оним најодговорнијим који су написали одличне припреме, било је тешко да се опусте. Њихова озбиљност, с обзиром на природу градива из књижевности, које су предавали, довела је до тога да су деца била недовољно мотивисана за рад.
  • Природњаци су били опуштенији и нису се превише бринули нити збуњивали због недостатка времена и сугестија, које задатке да ураде, да би постигли планирано. Највећи проблем је био остати сам и предавати, јер су планирали да час држе по двоје и да послови буду подељени. Ученици који су остали сами у почетку су били веома збуњени и требала им је помоћ, али су касније својим односом са децом постигли све што је требало.
  • Ученици који су нас мењали су веома озбиљно приступили раду и на високом нивоу презентовали градиво које су предавали. Веома су задовољни и ученици који су слушали  на часовима јер им је било занимљиво и лако да уче на овакав начин.
  • Ученици који су нас мењали били су веома мотивисани и с нестрпљењем су ишчекивали свој ред. Мењали су по двоје. Деца су их слушала и било им је занимљиво да им другари предају градиво. Посебно је интересантан коментар једног трећака који је рекао да му је друг строг наставник, али лепо објашњава и занимљиво прича. Утисак је да су ученици уживали у овој акцији и да смо успешно поновили и утврдили све што смо учили.
  • Ученици 4/2 су били веома заинтересовани да пробају бити у улози предавача-наставника. Сви ученици су били пажљиви и сарадљиви, а предавачи су озбиљно и одговорно урадили свој посао. Једна ученица се толико уживела у улогу да ми је на крају часа пришла и рекла: " Колегинице, морам признати да су Вам ђаци сјајни!" Наравно да ученици опонашају своје учитеље јер уче по моделу, тако ми можемо видети како нас ученици доживљавају, а можда и открити нешто чега нисмо свесни.

Подносилац извештаја: Драгана Менчик, Оливера Сарач