Наша мала академија има утврђени редослед догађања годинама. Мењају се учесници и теме беседе и културно-образовног дела.
На почетку увек сви ускликнемо
Академија увек започиње интонирањем химне што дуго увежбавају полазници слободних активности везаних за музичку културу и наставницу Верицу Маливук. Ове године они су увежбавали и песмице о Ћирилу и Методију којима су зачинили и унели живост у сценски приказ из живота солунске браће.
Ускликнимо с љубављу - хор ученика |
Затим се присутнима обратила директорка Маја Којић с поздравним говорим, честитајући свима славу.
Поздравни говор директорке Маје Којић |
Кумови представљају све ученике и родитеље
Док је још хор на сцени, спреман је да отпева и Тропар светом Сави уз обред. Протојереј Душан Ђукић осветио је славски колач и кољиво са овогодишњим кумовима породицом наше ученице Бојане Штрбац. Да подсетимо, светосавски кум је увек неки ученик школе са својом породицом који у име свих ученика учествује у обреду и целе године представља своју школу. Светосавски кумови су школи поклонили и велики телевизор за учионицу биологије, и то је убедљиво највећи екран који имамо у школи. .
школски кумови - породица Штрбац, директорка и свештеник |
Светосавци богатији за једну Наташу
Светосавско дете предлажу одељењске заједнице осмог разреда, а коначно бира Наставничко веће крајем децембра тако да смо већ сви знали да је то ове године ученица VIII 4 Наташа Буквић. Светосавско дете бирамо по његовим хуманим особинама које се базирају на хришћанским вредностима. На Светосавској академији га проглашавамо и даривамо. Тако су и овогодишње светосавско дете Наташу Буквић даривале директорка у име школе вредном књигом владике Николаја и од стране раније светосавске деце. Ове године то је била Александра Ковачевић, која је титулу Светосавског детета добила 2011. Данас ради у једном представништву у Београду и мило нам је да има исту ону ширину, ведрину и доброту коју је имала ко дете. Светосавска деца наше школе, иначе, имају незванични клуб у којем се договарају о акцији даривања новоизабраних, а своје активности могу проширити временом и на друге хуманитарне акције. Светосавско дете по обичају држи пригодну беседу, па је своју прочитала и Наташа Буквић.
Пред изазовима Светосавског темата
На неки начин светосавска деца су и сви они ученици који се ухвате у коштац са темама и правилима конкурса Светосавског темата јер то нису свакодневни послови, нити уобичајени домаћи задаци. Од њих се захтева да поштују тему и услове конкурса, да пажљиво проуче изворе и дубље истраже теме дубље послуже се њима имајући критичан став и наведу их поштујући правила интелектуалног поштења, да буду креативни, али не и произвољни; да њихови радови буду аутентични и самостални. Слободно можемо рећи да је Светосавски темат нека врста матуре где наши ученици бирају предмет и тему која им највише одговара и показују своју стваралачку зрелост размахнувши своју машту и знање у оквиру задатих услова, сведоче своје интелектуално поштење од малих ногу. Дечији жири прегледа њихове радове по унапред утврђеним критеријумима, а награђујемо их корисним књигама на Светосавској академији. Ове године изазовима светосавског темата најуспешније су се одазвали ученици са следећег списка.
Српски језик- Творац писма којим пишем - Матија Грубор 3-2
- Волим ћирилицу (песмица) - Ленка Панић 3-2
- Творац писма којим пишем, Ивана Самарџић 4-3
- Шта сам сазнала из емисија "Постанак и опстанак ћирилице" - Александра Јовић, 5-2
- Шта би нам рекли Ћирило и Методије данас - Са Ћирилом и Методијем на кафи, Михаела Јовицки 6-3
- Анализа једне Константинове песме, Вељко Давидовић 7-4
- Како су се наши преци облачили у време Стефана Немање (две рада) - Лена Ђукић 3-1
- Оживљена слова, Милош Радовић 4-1
- Оживљена слова, Луна Тривуновић, 1-1
- Две вечерње хаљине, Марија Ћосић, 8-4
- Женска народна ношња, Јелена Митровић 6-4
- Спортска јакна, Марија Панин 5-2
- Специјална награда - изузетан рад али није одговорио на задате теме Светлана Челик 7-3
- похвала Немањи Ђаковићу 6-1 за приказ играног филма о Ћирилу и Методију
- српски: Милена и Дуња Милићевић, Даница Гашпаровски, Милица Мартић, Надежда Пилиповић и Анђелија Попадић 7-3;
- ликовно: Милица Ђорђевић, Марија Ћосић, Дуња Кнежевић, Наташа Буквић, Лана Лугоња 8-4; Душан Бојанић, Бранислав Стојановић, Теодора Гарић, Софија Недељков, Николија Бјелош, Михаило Топић, 5-1.
- медијска писменост: Милица Мартић 7-3
ученици аутори најуспешнијих радова на Светосавском темату |
Из живота Ћирила и Методија
конферансије Доротеа Јосић |
Светосавски квиз Петочисленици
најуспешнија екипа на квизу - ученици 3-3 |
Нема коментара:
Постави коментар